Alterego
mgr Joanna Kompańska
Psycholog, terapeuta pedagogiczny, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia.
Z wykształcenia i zamiłowania jestem psychologiem (specjalność kliniczna), a także absolwentką studiów podyplomowych z praktycznej diagnozy psychologicznej oraz terapii pedagogicznej z arteterapią i przygotowaniem pedagogicznym Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS we Wrocławiu.
Aktualnie rozwijam swoje kompetencje kształcąc się w czteroletniej Szkole Psychoterapii Poznawczo - Behawioralnej pod kierownictwem dr hab. Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej, akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), należącego do European Association for Cognitive and Behavioural Therapies (EABCT).
Cenne umiejętności oraz wiedzę potrzebną w pracy z pacjentami zdobyłam w takich miejscach jak: szkoły podstawowe, przedszkole integracyjne, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, centrum badań psychologicznych, dzienny dom opieki medycznej, prywatny ośrodek świadczący usługi psychoterapeutyczne, poradnia zdrowia psychicznego, a także oddziały psychiatryczne.
Uczestniczyłam w konferencjach, szkoleniach i kursach dotyczących m.in.: uzależnień behawioralnych, edukacji antyprzemocowej, problemów zdrowia psychicznego młodzieży, dialogu motywującego, zaburzeń odżywiania, psychodietetyki, pozytywnej seksualności, różnych zastosowań terapii behawioralnej, żałoby i pracy ze stratą w ujęciu poznawczo-behawioralnym, perfekcjonizmu, terapii poznawczo-behawioralnej zaburzeń pod postacią somatyczną, Zastosowania Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT) oraz Podejścia Skoncentrowanego na Współczuciu (CFT) w pracy terapeutycznej. Stale poszerzam swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju warsztatach i konferencjach.
Jako psycholog i psychoterapeuta, pracuję z osobami dorosłymi. Prowadzę konsultacje oraz psychoterapię indywidualną osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi – szczególnie zaburzeniami lękowymi, nastroju, odżywiania i snu.
Psychoterapia w nurcie poznawczo - behawioralnym, jest formą leczenia wielu zaburzeń psychicznych, która dostarcza metod o potwierdzonej badaniami skuteczności. Zawiera ona jasną strukturę, a także opiera się na sprawdzonych protokołach i modelach pracy. Podczas spotkań pacjent ma okazję nabyć m.in. umiejętność posługiwania się konkretnymi technikami radzenia sobie z daną trudnością.
Psychoterapia oparta jest nie tylko na zbiorze wymienionych wcześniej elementów. Jest to także fascynująca, eksploracyjna podróż, w której terapeuta współtowarzyszy pacjentowi w odkrywaniu obszarów nieznanych, pokonywaniu trudności oraz procesie zdrowienia. Ważnym elementem tej podróży jest poznanie pacjenta jako człowieka w całej jego złożoności oraz poszerzenie perspektywy jego rozumienia. Z tego względu szczególną rolę odgrywa dla mnie nawiązanie autentycznej relacji terapeutycznej, bazującej na wzajemnym zaufaniu, szacunku, zrozumieniu i akceptacji.
W pracy, istotnym aspektem jest dla mnie także kierowanie się zasadami etyki zawodowej. Bezpieczeństwo związane z podążaniem w odpowiednim kierunku podczas procesu terapeutycznego, zapewnione jest dzięki udziałowi w superwizji, której regularnie poddaję swoją pracę. Dzięki temu łatwiej jest osiągnąć wytyczony cel, jakim jest poprawa dobrostanu psychicznego pacjenta.
Mam nadzieję, że wspólnie będziemy mogli odbyć tę podróż.